Otel Rezervasyonu

rezervasyon

Üyelik Girişi
Turizm Koleji Konular
Hakan Çabuk
hakancabuk@gmail.com
Millennial turistleri anlayarak geleceği yakalamak
09/05/2019
Millennial turistleri anlayarak geleceği yakalamak

Hollanda'daki Stenden Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Otel İşletmeciliği Okulu Uluslar Arası Konaklama Araştırmaları Akademisi öğretim üyelerinden Elena Cavagnaro tarafından 2017 Aralık ayında yayınlanan "Millennial Turist deneyimlerini anlamak" isimli makalede, günümüzden başlayarak yakın gelecekten itibaren turizm kuruluşları tarafından hedef alınacak "millennials" olarak adlandırılan Y ve Z jenerasyonlarının profillerini keşfetmemize yardımcı olarak çok ilginç araştırma sonuçlarına yer veriyor.

Elena Cavagnaro yayınladığı makalede Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü ve Dünya Eğitim ve Keyahat Konfederasyonu'nun 2016'da birlikte yayınladıkları bir rapora göre 1980-2000 yılları arasında doğmuş olan millennial tanımı içerisindeki nesillerin;
- 2025 yılından itibaren Dünya Tüketici nüfusunun yarısını oluşturacakları
- Kendilerinden önceki nesillerden farklı ihtiyaç ve isteklere sahip olarak

Dünya genelinde sadece Turizm Endüstrisi içinde 180 milyar dolarlık yeni bir Pazar oluşturacaklarını ifade ediyor.

Elde edilen verilere göre Zengin yeme içme hizmetleri turizmin geleceğini garanti altına almak için gerekli ama salt ana başlık olarak yeterli olmadığı ortaya çıkıyor.

Yeni nesillerin değer yargılarını anlamak ve tanımlayabilmek en önemli anahtar olarak ifade edilirken değerler ve tüketici seçimleri arasındaki bağlantının gücüne dikkat çekiliyor.

Hollanda merkezi istatistik kurumu CBS'nin millennial nesiller arasında yapmış olduğu bir anketin çarpıcı sonuçları aynı zamanda turizmin geleceğine de ışık tutuyor olabilir.

Gezginler olarak da tanımlanan "millennial" nesli yeni kültürleri anlayarak deneyimlemeyi bir hayat tecrübesi gibi görmekte ve tecrübelerini gelişen teknoloji sayesinde anlık olarak sosyal çevresi ile paylaşmayı da günlük hayatının en önemli eylemlerinden biri olarak gerçekleştirmekteler. Bu davranış biçimlerinden ötürü akıllı telefonlarının şarjının bitmesi onlar için çok sıkıntıcı verici bir durum olabilir.

Bu durumda konaklamayı baz alacak olursak tesisin her noktasında kuvvetli bir wifi ve şarj olanakları onların tercih sebepleri arasında belki de yıldızlarınızdan daha önemli bir etken olabiliyor.

Sosyo-kültürel açıdan bakıldığında millennial nesillerinin yenilikçi bir güç olduğu ve gücün Dünya'daki tüm ürün ve hizmetlerde olduğu gibi turizm sektöründe de yenilikçi yaklaşımların ortaya çıkarak kalite anlayışının tahminimizden daha hızlı bir şekilde değişmesine yol açabileceği öngörülüyor.

Canınızı sıkmadan özetlemeye çalıştığım 25 sayfalık makalenin kendi adıma çıkardığım ana fikri bence; Türkiye Turizmi'nin geleceğine sahip çıkabilmemiz ve yön verebilmemizin yolu, ürün ve hizmetlerimizi "millennial" nesilleri anlayarak tasarlamaktan geçiyor olacak.

Hakan Çabuk
Orange County Kemer Resort & SPA423 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İş Gücü olarak Millennials'lar - 03/01/2020
Gelecek Millennials'lar tarafından şekillendirilecek ve siz patron veya yönetici olarak onları daha fazla gözardı edemezsiniz, bu iş gücünden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız alışık olduğunuz kültürünüzden biraz esneklik yapmanız gerekecek
Millennial Çağda Kurumsal Kimlik - 30/12/2019
Kurumsal Kimliğiniz görsel, duygusal ve iletişimsel kimliklerinizin temelini oluşturan ve sektördeki konumunuzun belirlenmesine yardımcı olan imajınız demektir.