Otel Rezervasyonu

rezervasyon

Üyelik Girişi
Turizm Koleji Konular
Yaşar Beken
yasarbeken@gmail.com
Otellerde Marka Stratejisi
20/07/2019
Konaklama sektörü son yıllarda sürekli yapılan yeni yatırımlar ve artan otel sayıları ile birlikte rekabetin her geçen gün daha da arttığı bir sektör gelmiş durumdadır. Potansiyel misafirlerinizin önüne çıkan çok fazla seçenek arasından sıyrılarak ön plana çıkabilmeniz konusunda marka stratejiniz önemli bir rol oynamaktadır.

Marka merkezli bir yapılanma marka stratejisinin en önemli gerekliliklerinden biridir yani satış pazarlama stratejilerinizden ürün ve konseptlerinize kadar her detay marka stratejinizin etrafında yapılanarak ortaya sizin kurumsal kimliğinizi çıkartır. Belki de ülkemizde çalışanların en fazla muzdarip oldukları konulardan biri olan kurumsal kimlik sorunu olan oteller veya kurumsallaşamayan otellerin ana sorunu bir marka stratejilerinin olmaması olabilir.

Marka stratejisi başlı başına bir uzmanlık alanı olup çoğu zaman dışarıdan profesyonel destek alınarak yapılan çalışmadır ama yine de size deneyimlerimizden yola çıkarak kendi imkanlarınızla marka stratejisi geliştirebileceğiniz 4 adımı aşağıda ilginize sunacağız.

1. Misafir Portföyümüzü veya Hedef Kitlemizi tanımak
Burada otelinizin mevcut misafir portföyü veya hedeflediğiniz kitlenin sosyal ve finansal yapısını iyi anlamamız veya araştırmamız gerekiyor. Single, Çift, Aile, Yaşlı, iş seyahati veya son yıllarda revaçta olan iş ve tatili birleştirmenin tanımandığı yani business ve leisure kelimelerinden türetilen bleisure misafir portföyü. Mevcut portföy veya hedef kitlenizi anlamaın bu kadar önemli olmasının nedeni bunların kendileri ile aynı özelliklere sahip potansiyel misafirlerinizle etkileşime geçerek otelinize endirek geri dönüşüm kazandıracak olmalarıdır.

2. Personelinizi Geliştirme Sürecine Dahil edin
Personeliniz otelinizin logosundan sonraki esas yüzüdür. Bu nedenle personeliniz otelinizin amaçlanan yüzü ile aynı hizada değilse, pazarlama materyallerinden yola çıkarak sizi tercih eden misafirleriniz hayal kırıklığına uğrayabilirler. Felsefi ve kültürel değerlere bağlı olarak gelişen markalar her zaman daha uzun ömürlü ve başarılı olmuşlardır. Ülkemizde tam olarak anlaşılamamış olsa da "vizyon" ve "misyon" konuları gelişmiş ülkeler otelciliğinde aslında bunu ifade etmek için kullanılmaktadır.

3. Kimliğinizi Belirleyin
Aslında burada ifade etmek istediğimiz konu kurumsal kimlik ama marka stratejisini kolay anlaşılır bir şekilde anlattığımız bu yazıda kurumsal olmadan önce kimliğinizi belirlemenin daha önce geldiğidir. Kurumsallık işletmenin kimliğinin oturmasından sonraki adımdır yani ortada bir kimlik yoksa kurumsallaşmakta mümkün olmayacaktır. Marka tıpkı bir insanın itibarı gibidir yani işletme kimliği söz konusu olduğunda bir insanın toplum içinde saygın olabilmesi gereken kişilik özellikleri ile bire bir aynıdır. Unutmayın markalaşma söz konusu olduğunda tutarlılık çok önemlidir. Bundan sonrası ise kimliğinize bağlı olarak logonuz, renkleriniz, ürün ve hizmetleriniz yani konseptiniz şekillenerek kimliğinizi oluşturmus olur.


4. Markanızı Tanıtın
Dijital teknoloji imkanlarının bu kadar gelişmemiş olduğu dönemlerde marka tanıtımı çok pahalı bir çalışma iken bugünkü sosyal medya imkanları artık bu tanıtımın eğer reklam kullanmıyorsanız işgücü hariç nerdeyse bedelsiz yapabilmenizi mümkün kılabilmektedir. Hangi sektörde olursa olsun web sitesi potansiyel müşteriler tarafından en yetkili bilgi kaynağı olarak görüldüğünden bu işe web sitenizi elden geçirerek başlayabilirsiniz. Ardından, sosyal medya sayfaları da dahil olmak üzere otelinizin dijital varlığını yeniden düzenleyerek devam edin. Otelinizin markasına uygun profesyonel görünümlü bir kapak resmi ve profil resmi ayarlayabilirsiniz. Gelecekteki tüm sosyal medya yayınları, otelinizin kapsamasını istediğiniz atmosfere uygun kalabilmek için ortaya koyduğunuz tonu ve stili yansıtmalıdır. Logonuzu otel içerisinde mümkün olduğu kadar çok misafirlerinizin görüş alanına sokarak zihinlerine işlemesini sağlayabilirsiniz.

 

Yaşar Beken 

 216 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Millennial Gastronomi ve FOOD IQ - 03/01/2020
Millennials'lar ve gastronomi dendiğinde bütün zamanların en yüksek beslenme IQ'suna sahip jenerasyon ile karşı karşıya olduğumuzu unutmamamız lazım.
Müşterileri Bahşiş vermeye teşvik edebilecek ipuçları - 16/07/2019
Sosyal normların etkisinde olan müşteriler daha az veya hiç bahşiş vermezken garsona sempati duyan müşteriler daha fazla bahşiş verebiliyor.
Pazarlamada hikayelerin gücü ve içerik üreten otel web siteleri - 04/05/2019
Marriott otelleri 2018 yılının ikinci yarısında dijital pazarlama ayağında köklü bir değişikliğe giderek web sitelerini klasik bir otel web sitesi halinden çıkararak daha çok bir lifestyle magazin görünümüne kavuşturdu
Baharatlar afrodizyak mıdır? - 08/04/2019
Orta çağın baskıcı engizisyonuna göre; ağzı yakan biberin vücudun başka organlarını da yakıyor olması gerektiği sonucuna varılıyormuş.