Online Rezervasyon

Üyelik Girişi
Turizm Koleji Konular
Hakan Çabuk
hakancabuk@gmail.com
Koronavirüs ve Türk Turizminde 2020 fırsatları
25/02/2020
2020 yılının ilk ayında salgına dönüşmeye başlamış olan coronavirüs sebebiyle uluslar arası otel zincirleri New York Times ve Financial Times'in 2020 Şubat ayının ortasındaki haberlerine göre Asya Pasifik Bölgesi'ndeki tesislerinin yarısından fazlasını iptallerden dolayı kapatmış durumdalar. Aynı haber kaynaklarının uzmanları Asya Pasifik Bölgesi'ndeki toplarlanmanın 2022 yılını bulacağı konusunda hemfikirler.

Sadece Hilton Zinciri'nin 150 tesisini kapatmış olması belki size bir fikir verebilir; diğer zincirler ve yerel markaları da hesaba katarsak bu şimdilik binlerce tesis kapanmış durumda.

Berlin'de mart ayının ilk haftasında düzenlenecek olan Dünya'nın en büyük Turizm Fuarı kabul edilen ITB'nin şimdilik iptal edilmesi düşünülmese de Asya Pasifik'den katılacak olan firmalarının hemen hepsinin katılımlarını iptal ettiği haberlerine internetten çok rahat ulaşabilirsiniz.

Dünya'nın önde gelen istatistik ve araştırma kuruluşu statista.com'un verilerine göre koronavirüsün çıkış noktası ve en çok yayıldığı Asya Pasifik Bölgesi yarısından fazlası Avrupa'dan olmak üzere senede 300 milyon turist ağırlıyor.

Uzmanlar coronavirüsün havaların ısınması ile birlikte yani en geç nisan ayında etkisini kaybedeceğini öngörüyorlar ve Akdeniz Bölgesi'nde temiz kalmış ülkeler için fırsat bu tarihten itibaren başlıyor.

İstatistiklere göre sadece Avrupa'lı turistler için milyonlarca yeni kontenjan ihtiyacı doğacak ve bunların içinde sadece Rus Pazarı'nın payı statista.com'a göre 5,3 milyon.

Kişisel görüşüme göre eleştirilecek tarafları olsa da Türkiye, coronavirüs krizini Dünya'da en iyi yöneten ülke olarak ön plana çıkıyor ve bu başarısını havalar ısınana kadar sürdürebilirse bizim hiçbir ekstra caba sarf etmemize gerek kalmadan mevcut portföyümüze ilave olarak milyonlarca yeni turistimiz olacak.

Asya Pasifik Bölgesi'nin 12 ay turist ağırladığını düşünecek olursak havalar kışın bizde tropikal bölgeler kadar sıcak olmasa da 80 ve 90'lı yılları bilenler Antalya'da kışın otellerin neredeyse yarısının turist ağırlamaya devam ettiğini hatırlarlar.

Yani kışın da oluyordu ve fırsatı değerlendirebilirsek yine olabilir.

Öncelikle dikkate almamız gereken nokta bu yeni profilin ihtiyaç ve beklentilerinin bizim son 10 yıldır alışık olduğumuzun dışında kriterlere dayanıyor olmasıdır.

Burada konaklama tipi en başta geliyor, yani alternatif olacağımız Asya Pasifik Pazarı her şey dahilin pek sunulmadığı bir pazar ve alternatif olarak bizi seçecek olan turistler Asya pasifikte kapasitesi 600 kişiyi geçmeyen yarım pansiyon tatillere alışık olan yeni turistlerimiz binlerce kişinin büfede sıraya girdiği tesislere de pek alışık olmayabilirler.

Bu durum reklamasyon yönetiminin önemini daha da ön plana çıkaracak ve reklamasyonlarını iyi yönetecek olan oteller bu yeni turist profilini uzun vadeli olarak kazanabilecekler. Yeni nesil reklamasyon yönetiminin ülkemizde pek bilinmeyen bir türü olan "Social Listening" yani sosyal medya da yapılan değerlendirmelere anlık cevap verilmesi reklamasyon yönetiminin en önemli ayağı olacak.

Burada sözünü ettiğimiz tripadvisor veya holdaycheck gibi sitelerin dışında misafirlerin kişisel hesaplarında yaptıkları duygu ve düşüncelerini kendi sosyal ağları ile paylaşmalarındaki otele yönelik eleştiriler olacak.

Aslında ürün, hizmet ve otel yönetim diplomasisi gibi konularda çok detaylı bir stratejik hazırlık gerektiren 2020 sezonu ile ilgili önümüzde fazla zaman yok ve ben sadece reklamasyon yönetiminin öneminden bahsederek çok daha büyük resme dikkatinizi çekmek istedim.

Hakan Çabuk821 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları