Online Rezervasyon

Üyelik Girişi
Turizm Koleji Konular

Anasayfa

TURİZMDE GENEL KÜLTÜR 
ve GENEL KÜLTÜRÜN ÜRÜN ve KONSEPT GELİŞTİRMEYE OLAN ETKİSİ


Mesleğinizde fark yaratmak istiyorsanız yaratıcı olmak zorundasınız yoksa branşınızda ne kadar iyi olursanız olun orkestra içindeki enstrüman çalgıcısından farkınız olmaz, gidebileceğiniz en son nokta orkestra şefliği yani departman müdürlüğü veya şansınız varsa genel müdürlük olabilir. Ama "BESTECİ" olursanız yaratıcılığın sonsuz evreninde sürekli ön planda ve takip edilen bir üstad olursunuz. Turizmde besteci demek sürekli yeni ürün ve konseptler geliştirmek demektir bunun için de en önemli yardımcınız "GENEL KÜLTÜR" olacaktır.

Genel Kültür eksikliği mesleğe yıllarınızı verseniz de yerinizde saymanıza hatta yönetici iseniz fiyaskolara bile yol açabilir.

Mesela 90'lı yılların ikinci yarısında Antalya'nın bilinen tesislerinden birinde yöneticiler yeni aşçı keplerinde seçtikleri desenin 2.Dünya Savaşı yıllarında nazi kamplarındaki yahudilere giydirilen mahkum kıyafetlerindekinin aynısı olduğunu bilmiyorlardı. Ağırlıklı kitlenin Alman turistlerin olduğu o dönemde daha ilk günden büyük tepkilere sebep olan aşçı keplerinin üzerindeki yahudi mahkum desenleri Alman misafirlerin tepkisini çekmiş ve hepsini çöpe atmak zorunda kalmışlardı.  

Dünya görüşünden yoksun yöneticilerin arkasına sığındıkları genelde 
"O KADARINI BİLMEK ZORUNDA DEĞİLİM" olmaktadır ama diğer taraftan da avrupalı acentaların kataloglardaki kategori bölümüne neden "LOCAL 5 STARS" yani uluslar arası değil yerel standartlarda 5 yıldız yazdıklarına her zaman içerlemektedirler. Dünya görüşünden yoksun ve kültürel felsefesi olmayan "YÖNETİM POLİTİKALARI" devam ettiği sürece bizim mimari açıdan mükemmel tesislerimiz hiç zaman uluslar arası 5 yıldız standartlarında kabul görmeyeceklerdir. 

Bu yüzden Turizm Sektörü'ne girmeyi düşünen veya yeni atılmış arkadaşlara tavsiyemiz şudur "BİLMEK ZORUNDASINIZ"...

Araştırmalarınızda ve kendinizi geliştirmenizde size fikir vereceğini düşündüğümüz bazı yazıları aşağıda bulabilirsiniz. Hepinize başarılar...

Yaşar Beken

Rakı Türk değildir, Aslan Sütü İzmirli’dir, ama o da Rakı değildir…
“CİN” veya “GIN” İngiliz midir? Hayır değildir… Ama Cin Tonik İngiliz’dir…
“NAZDROVYE” Rusçadır… Ama “VODKA” Araplarındır…
Yarasın koçuma karpuz kabuğu… Aslında derin bir anlamı vardır…
Schnitzel, Avusturya’da anlatılan ve özellikle 1960’lı yıllarda çok popüler bir hikayeye göre 17. Yüzyıl sonlarından 18. Yüzyıl başlarına kadar Avusturya Macaristan hakimiyetinde olan Milano Şehri’ni de içine alan bugünkü İtalya’nın kuzeyi ve burada bulunan işgal ordusunun komutanı Mareşal Radetzki tarafından Viyana’ya getirilmiştir.
Ne Fransa’da, ne de İsviçre’de…
İtalyan denizci ile Çinli kızın aşkı…
Böcek yeme fikrinin insanda oluşturduğu tek duygu iğrenme duygusudur. İnsanların gıda tüketim alışkanlıklarını, kalori değerleri ve beslenme dengesi değil, dinler, gelenekler, kısacası kültürler belirler.
“Liqeur” sözcüğü Latince’de eritmek ve akışkan hale getirmek anlamındaki “liquefacere” sözcüğünden türetilmiştir.
Hindistan cevizinin içinde süt yoktur, suyu vardır…
 2